Kultni reditelj Quentin Tarantino ponovo je izazvao pažnju filmske javnosti otkrivši da je u prošlosti odbio priliku da režira jedan od najpoznatijih Marvelovih filmova.
Iako je godinama povezivan sa različitim stripovskim adaptacijama, Tarantino nikada nije ozbiljno ušao u svet superheroja, uprkos brojnim ponudama iz Holivuda.
Prema njegovim rečima, među projektima koje je odbio nalaze se film „Men in Black”, kao i „Green Lantern”, dok je određeno vreme razmatrao rad na adaptacijama stripova poput „Luke Cage” i „Sgt. Rock”. Posebno je istakao da ga je oduvek privlačio strip „Sgt. Fury and his Howling Commandos”, koji je još u detinjstvu zamišljao kao filmsku priču.
Međutim, kada je reč o Marvelovom filmu „Doctor Strange” iz 2016. godine, Tarantino je bio izričit – projekat mu je bio previše kompleksan i „previše divlji” za njegov stil režije. Kako je objasnio, iako ceni ideju modernih strip adaptacija, njegov senzibilitet više odgovara realističnijim i prizemnijim pričama.
Zanimljivo je da su pre konačne verzije filma kroz projekat prolazila i druga velika imena poput Wes Craven i Guillermo del Toro, ali su i oni odustali. Na kraju je režiju preuzeo Scott Derrickson, dok je nastavak režirao Sam Raimi.
Tarantino je poznat po tome što kritikuje savremeni Holivud i „blokbaster industriju”, ističući da veliki studijski filmovi često gube autentičnost. Njegova odluka da ostane van Marvel univerzuma dodatno potvrđuje njegovu posvećenost autorskom filmu i jedinstvenom filmskom izrazu.
IZVOR: B92, FOTO: PRINTSCREEN





















































































