Izraelski emiter KAN dobio je zvanično upozorenje neposredno pred početak Evrovizije 2026, koja se ove godine održava u Beču.
Emiterska kuća KAN proglašena je odgovornom za kršenje pravila glasanja nakon što su se uveče na društvenim mrežama pojavili promotivni snimci.
U video-klipovima izraelski predstavnik Noam Betan pozivao je gledaoce da svih 10 glasova daju Izraelu tokom njegovog nastupa u prvom polufinalu 12. maja, što su mnogi naveli kao namernu provokaciju, budući da su samo određene zemlje na spisku.
Dvadesetosmogodišnji pevač, čija pesma nosi naziv „Michelle“, snimio je promotivnu poruku na azerbejdžanskom, holandskom, engleskom, francuskom, nemačkom, grčkom, italijanskom, malteškom, portugalskom, španskom, švedskom i ukrajinskom jeziku.
Sada je izvršni direktor Evrovizije, Martin Grin, potvrdio da je KAN zvanično opomenut.
U saopštenju koje je podelio rekao je:
„Obavešteni smo da su objavljeni i distribuirani video-snimci u kojima se gledaoci pozivaju da glasaju 10 puta za Izrael, a koje je objavio izvođač. U roku od 20 minuta kontaktirali smo izraelsku delegaciju i zatražili da odmah obustave distribuciju video-snimaka i uklone ih sa svih platformi na kojima su objavljeni. To su i učinili.“
„Nastavićemo pažljivo da pratimo sve promotivne aktivnosti i preduzimaćemo odgovarajuće korake kada bude potrebno.“
Kao odgovor na optužbe, emiter je naveo da kampanju ne finansira nijedna posebna grupa, tvrdeći da su fanovi Evrovizije ti koji samostalno biraju da podrže njihovog predstavnika.
Kako su tada istakli, organizatori se zalažu da takmičenje ostane neutralan prostor.
„Preduzimamo jasne i odlučne korake kako bismo osigurali da takmičenje ostane proslava muzike i zajedništva. Takmičenje mora ostati neutralan prostor i ne sme biti zloupotrebljeno.“
Grin je dodao da će, uz uvedene izmene, biti dodatno pojačano sprovođenje postojećih pravila kako bi se sprečila bilo kakva zloupotreba takmičenja, na primer kroz „tekstove pesama ili scenski nastup“.
„Blisko ćemo sarađivati sa članicama kako bismo bili sigurni da u potpunosti razumeju pravila i da snose odgovornost za poštovanje vrednosti koje definišu Pesmu Evrovizije.“
U Bečkoj dvorani „Štadhal“ u utorak 12. majapočinje jubilarno 70. izdanje Pesme za Evroviziju. Srbiju predstavlja grupa „Lavina“ koja će nastupiti pod rednim brojem 15 u prvoj polufinalnoj večeri.
„Lavina“ je izazvala dobre reakcije na društvenim mrežama.
„Reakcije na našu pesmu su veoma dobre, što pokazuju i brojke na društvenim mrežama. Na TikToku je premašeno 1,7 miliona pregleda, a na Instagramu oko 1,2 miliona. Juče smo na tirkiznom tepihu videli odlične reakcije publike i mislim da smo ove godine uradili dobar posao, što potvrđuju i broj šerova i komentara“, rekao je Uroš Marković iz evrovizijskog tima Srbije.
IZVOR: NOVA I FOTO: PRINNTSCREEN























































































