Dok svet obeležava Pride Month i govori o napretku u borbi protiv HIV/AIDS-a, iz Čikaga stižu zabrinjavajuća upozorenja – federalni rezovi ozbiljno ugrožavaju pristup lečenju i osnovnoj zdravstvenoj zaštiti za hiljade ljudi.
Aktivisti i stručnjaci upozoravaju da smanjenje budžeta dolazi u trenutku kada broj infekcija ponovo raste. Posebno zabrinjava ukidanje grantova vrednih $18 miliona za istraživanja HIV-a kod mladih, kao i blokada dodatnih $600 miliona namenjenih prevenciji i lečenju, što je deo politike Trump-ove administracije.
Među onima koji najviše osećaju posledice je Terry Dudley, koji je skoro deceniju radio na prevenciji HIV-a u Čikagu. Danas se, kako kaže, bori za sopstveni opstanak. Bez posla i pred izbacivanjem iz stana, Dudley otvoreno govori o realnosti koja je daleko od slike koju mnogi imaju o ovoj bolesti.
“Ljudi misle da 2026. niko više ne umire od HIV-a. Ja ne živim sa HIV-om – ja umirem sa njim, jer sistem koji treba da pomogne jednostavno ne funkcioniše”, poručuje Dudley.
Organizacije poput AIDS Foundation of Chicago ističu da su ove mere dodatno opteretile već krhki zdravstveni sistem. Timothy Jackson upozorava da prekid terapije može imati fatalne posledice i dovesti do razvoja AIDS-a, uprkos činjenici da redovno lečenje omogućava normalan život.
Predstavnici Ministarstva zdravlja tvrde da se sredstva preusmeravaju na efikasnije programe, ali aktivisti smatraju da su pogođene najranjivije zajednice, uključujući Black, Latinx i LGBTQ populaciju.
Borba za očuvanje programa se nastavlja, a poruka aktivista je jasna – povratak u najmračnije periode epidemije ne sme se dozvoliti.
IZVOR: NBC CHICAGO, FOTO: PIXABAY























































































