Američki putnici sa kruzera MV Hondius, na kojem se pojavila zaraza hantavirusom, stigli su u saveznu državu Nebraska radi medicinske evaluacije. Avion sa 17 državljana SAD i jednim Britancem sleteo je na aerodrom Eppley Airfield u Omahi.
Američko ministarstvo zdravlja (HHS) potvrdilo je da su dva putnika transportovana u specijalnim jedinicama za biokontaminaciju (biocontainment units) iz čiste predostrožnosti. Prema navodima zvaničnika, jedan putnik ima blage simptome, dok je drugi bio „blago PCR pozitivan“ na Andes varijantu hantavirusa.
Karantin i nadzor u vrhunskoj medicinskoj ustanovi
Svi putnici su prebačeni u objekte University of Nebraska Medical Center i Nebraska Medicine. Oni će biti pod strogim nadzorom u okviru jedinice National Quarantine Unit.
„Spremni smo za upravo ovakve situacije“, izjavio je Michael Ash, izvršni direktor Nebraska Medicine. „Naši timovi su se decenijama obučavali sa saveznim i državnim partnerima kako bismo osigurali bezbednu negu uz zaštitu našeg osoblja i šire zajednice.“
Kontradiktorni rezultati testiranja
Špansko ministarstvo zdravlja saopštilo je da su rezultati testiranja bili donekle nejasni. Jedan dijagnostički test pokazao je „slabo pozitivan“ rezultat, koji su američke vlasti uzele za ozbiljno, dok je drugi test istog putnika bio negativan. Zvaničnici su dodali da putnik nije pokazivao simptome dok je brod bio usidren na Zelenortskim ostrvima (Cape Verde).
Šef CDC-a pokušao je da umiri javnost naglašavajući da „ovo nije Covid“, aludirajući na specifičan način prenošenja hantavirusa i činjenicu da su svi protokoli zaštite maksimalno ispoštovani. Putnik koji je imao simptome prijavio je blagi kašalj još 6. maja, ali se stanje od tada stabilizovalo.
Ovaj incident izazvao je veliku pažnju jer su se putovanja uoči World Cup 2026 intenzivirala, a zdravstvene službe su na maksimalnom stepenu pripravnosti.
IZVOR: INDEPENDENT I FOTO: PEXELS
IZVOR: INDEPENDENT I FOTO: PEXELS





















































































