Vlasti u Illinois-u ponovo su odložile primenu spornog zakona poznatog kao Interchange Fee Prohibition Act, čime se za još godinu dana pomera jedna od najžešćih bitaka između banaka, trgovaca i regulatora u SAD.
Zakon, koji kritičari nazivaju i “credit card chaos” regulativom, trebalo je da stupi na snagu 1. jula, ali je odlučeno da se njegova primena ponovo pomeri zbog brojnih sudskih sporova i federalnih pritisaka.
Suština zakona je zabrana naplate tzv. “swipe fee” naknada na deo transakcija koji se odnosi na porez na promet i napojnice kada se plaća karticama. Iako bi naknade i dalje važile za osnovnu cenu proizvoda, banke i kartične kuće tvrde da bi nova pravila izazvala ozbiljne operativne i pravne probleme.
U međuvremenu, Office of the Comptroller of the Currency upozorio je da Illinois možda nema zakonsko pravo da ograničava ove naknade kod federalno regulisanih banaka, što dodatno komplikuje situaciju.
Sudska borba se nastavlja, a slučaj je već prošao kroz više nivoa pravosuđa, uključujući i žalbe koje su vratile predmet na niži sud na dalje odlučivanje.
Bankarski sektor, predvođen Illinois Bankers Association, pozdravio je odlaganje, navodeći da zakon unosi nesigurnost u finansijski sistem i može naštetiti lokalnim zajednicama.
Sa druge strane, predstavnici trgovaca upozoravaju da je svako novo odlaganje udar na potrošače i mala preduzeća koja već trpe visoke troškove poslovanja.
Iako je zakon privremeno “zamrznut”, politička i pravna borba oko kartičnih naknada u Illinois-u daleko je od kraja.
IZVOR: NBC CHICAGO, FOTO: FREEPIK






















































































