Gradonačelnik Čikaga Brandon Johnson potpisao je izvršnu naredbu kojom se osniva nova kancelarija posvećena smanjenju nasilja vatrenim oružjem, što predstavlja jedan od najznačajnijih koraka gradske uprave u borbi protiv ovog dugogodišnjeg problema.
Novoformirana Office of Gun Violence Reduction biće deo kabineta gradonačelnika i radiće pod nadzorom zamenika gradonačelnika za bezbednost zajednice.
Cilj ove institucije je da objedini podatke, analizira postojeće strategije i unapredi mere za smanjenje nasilja u najugroženijim delovima grada.
Brandon Johnson je poručio da se Čikago godinama suočava sa ozbiljnim posledicama sistemskog zanemarivanja, naglašavajući da je borba protiv nasilja prioritet njegove administracije od prvog dana. Kako je istakao, potrebno je delovati odlučno i koordinisano kako bi se prekinuli ciklusi nasilja koji utiču na veliki broj stanovnika.
Inicijativu su podržale i brojne organizacije iz zajednice, među kojima je i Live Free Illinois, koja se godinama zalaže za formiranje ovakvog tela. Izvršna direktorka organizacije, Rev. Ciera Bates-Chamberlain, podsetila je da su još tokom mandata Rahm Emanuel ukazivali na hitnost problema, posebno u periodima kada je broj ubistava dostizao alarmantne nivoe.
Nova kancelarija imaće zadatak da prati statistiku nasilja, sprovodi analize i objavljuje mesečne izveštaje o efektima različitih programa i inicijativa. Očekuje se da će transparentnost i bolja koordinacija pomoći u donošenju efikasnijih odluka.
Ovaj potez predstavlja pokušaj sistemskog pristupa jednom od najvećih izazova sa kojima se Čikago suočava, uz nadu da će konkretne mere doneti vidljive rezultate u narednom periodu.
IZVOR: NBC CHICAGO, FOTO: PRINTSCREEN






















































































