PRIJATELJSTVO DECE IZ ČIKAGA I MILVOKIJA POČELO JE U MANASTIRU SVETOG SAVE U LIBERTYVILLE-U, A DRUŽENJE ĆE SE NASTAVITI VEĆ NAREDNE SEDMICE
Smeh, lopta, zagrljaji i obećanje da će se viđati i narednih godina – upravo tako izgledao je dan koji će mališani iz Čikaga i Milvokija dugo pamtiti. U prelepom ambijentu Manastira Svetog Save u Libertyville-u, 18. juna dogodilo se nešto mnogo veće od običnog izleta – rođeno je prijateljstvo koje će povezivati nove generacije srpske dece u Americi.

Više od stotinu mališana iz letnjeg kampa pri Sabornom hramu Vaskrsenja Hristovog u Čikagu i njihovih vršnjaka iz Crkve Svetog Save u Milvokiju provelo je nezaboravan dan ispunjen igrom, sportom i druženjem. Dok su se dvorištem manastira čuli dečji smeh i navijanje sa fudbalskog terena, odrasli nisu krili zadovoljstvo što su upravo najmlađi napravili prvi korak ka jednoj lepoj tradiciji.
Direktor kampa Uroš Kaličanin ne krije emocije zbog susreta koji bi mogao da preraste u dugogodišnju praksu.
„Ovim je ispisana istorija u saradnji dva kampa i na neki način ostavljen amanet da se deca posećuju i druže. Bilo je prelepo videti dečje osmehe i graju u dvorištu manastira Svetog Save. Manastirski posed je prava oaza prirode na jednom prelepom i blagoslovenom mestu.“

A upravo je takvo okruženje bilo idealno da se mališani upoznaju, steknu nova prijateljstva i shvate da ih, iako žive u različitim američkim gradovima, povezuju isti koreni, vera i tradicija. Tokom dana nije nedostajalo sportskih nadmetanja, zajedničkih igara, razgovora i planova za nova okupljanja. Mnogi su već razmenili brojeve telefona, a neki su obećali da će se uskoro ponovo videti.
Posebno raduje činjenica da ovo nije bio samo jednodnevni događaj. Već naredne sedmice deca iz Čikaga uzvratiće posetu svojim novim prijateljima u Milvokiju, gde će nastaviti druženje u okviru njihovog letnjeg programa.
„Deca su se družila, igrala fudbal, razmenjivala iskustva i dogovarala nova druženja. Već sledeće nedelje drugari iz Čikaga posetiće decu iz Milvokija na njihovom kampu. Ovim kamp dobija potpunu misiju – osim programa i aktivnosti koje imamo svakodnevno, imamo i ovaj momenat druženja sa svom našom decom u ovom delu Amerike. Preostale su nam još tri nedelje kampa i pozivamo sve koji bi voleli da nam se pridruže i budu deo ove misije“, poručio je Kaličanin.

Koliko ovakvi susreti znače srpskoj zajednici govori i činjenica da se u Milvokiju godinama neguje snažan rad sa najmlađima kroz parohiju Svetog Save. Ove godine organizovan je i celodnevni letnji program SPLASH, namenjen deci od predškolskog uzrasta do završnih razreda osnovne škole, sa sadržajima koji spajaju pravoslavnu veru, srpsku kulturu, sport, kreativne radionice i zajedništvo.
Tokom susreta u Libertyvilleu, decu su predvodili sveštenici otac Darko Spasović, otac Nikolaj Kostur i otac Ljubomir Krstić, još jednom potvrdivši koliko Srpska pravoslavna crkva ulaže u rad sa najmlađima i očuvanje njihovog identiteta daleko od otadžbine.

Letnji kamp pri Akademiji Sveti Sava u Čikagu traje ukupno pet nedelja. Počeo je 8. juna i traje do 10. jula 2026. godine. Namenjen je deci uzrasta od pet do dvanaest godina.
Svakog radnog dana školski prostor pretvara se u mesto ispunjeno molitvom, učenjem, sportom, kreativnim radionicama, izletima i novim prijateljstvima, sa ciljem da deca odrastaju u duhu pravoslavne vere i srpske tradicije, ali i da iz leta ponesu uspomene koje će ih pratiti čitav život.





PIŠE: ANA VELJKOVIĆ I FOTO: UROŠ KALIČANIN

















































































